ارتباط با من

  پیوندها موسیقی   تصویرها    بیوگرافی
 

ا

 آلبوم خوان هشتم منتشر ميشود:

 آلبوم موسيقي خوان هشتم بر اساس شعري از  مهدی اخوان ثالث با صداي رامين بحيرايي و به آهنگسازی وحيد طارمی  توسط موسسه آوای باربد روز هفتم مرداد همز مان با كنسرت رونمايي كار در فرهنگسراي نياوران منتشر خواهد شد.  اين ألبوم نخستين اثر مستقل  وحيد طارمی به عنوان  آهنگساز و اولين كار مشترك وي با آواز رامين بحيرايي ميباشد.

   مهدی اخوان ثالث یکی از موفق ترین شاعرانی است که در قالب نیمایی طبع  آزمایی کرده اند. مهم ترین شاخصه ی شعر او علاقه ی ویژه ی او به احیای سنت های حماسی و اساطیری کهن و صلابت و سنگینی شعر خراسانی و شیوه ی روایت گری او باید دانست.درونمایه های حماسی در شعر اخوان به کار گرفته می‌شود و جنبه‌هایی از این درونمایه ها به زیبایی به استعاره و نماد مزین میشود. این شاخصه به طرز بسیار زیبایی در شعر خوان هشتم نمایان است. داستانی حماسی و با مشخصات سبک خراسانی که پایان غم انگیز کشته شدن ابر پهلوان ایرانی-رستم-را به دست شغاد-برادر ناتنی رستم-از زبان نقال بیان میکند

خوان هشتم روایتی ا‌ست از مهدی اخوان ثالث در پس هفت‌خوان فردوسی؛ حکایت از آن‌جا آغاز می‌شود که در شبی سرد از شب‌های زمستان اخوان ثالث به قهوه‌خانه‌ای گرم و روشنمی‌رسد و درآن‌جا نقالی که گرم روایت و نقالی هفت‌خوان رستم بوده را می‌بیند. پس خوداین‌گونه آغاز می‌کند که: خوان هشتم را من روایت می‌کنم اکنون، من که نامم ماث(مهدی اخوان ثالث). سپس داستان مرگ رستم توسط نابرادری خود (شغاد) از فاق قلم اخوان بیرون می‌آید. جانباختن رستم؛ آن‌که بر رخشش تو گفتی کوه بر کوه است در میدان... کاری نبود که جز به نیرنگ و حیله و خدعه و مکر حاصل آید. از این روست که اخوان این اثر خود را شعر نمی‌داند بل‌ که قصه‌ی دردی‌ می‌داند که هماره در تاریخ این سرزمین تکرار شده است:

قصه است این قصه آری قصه‌ی درد است، شعر نیست، این عیار مهر و کین مرد و نامرد است...

اين اثردر چهار دستگاه چهارگاه، همايون، شور-دشتي و نوا ساخته شده است و  قسمتهايي از شعر توسط راوي و قسمتهايي  توسط نقال خوانده ميشود

اعضاي گروه كه در ضبط اين  آلبوم همكاري داشته اند عبارتند  از:

خداد بحيرايي(راوي)-حسين تفنگدار(نقال)-امين رامين\ وحيد طارمی(تار)-محسن كبيرنژاد(سه تار)-مسعود پاد\محمدرضا مجد(بم تار)-بابك ميرزايي\نازنين بحيرايي(عود)\سياوش الهي نيا\حميدرضا رفيعيان(رباب)-علي نجفي(ني)-عليرضا دريايي\بهزاد حسن زاده\سوفيا نكونام(كمانچه\كمانچه آلتو\قيچك)-مسعود نجفي\اسماعيل بحيرايي\فاطمه اسماعيلي(سنتور)-مهدي ابراهيمي(ضرب زورخانه\دوطبله)-ابوالفضل حياتي(تنبك)-آرش لطفي\محمد عنايتي\نفيسه امير احمدي(دف )- امير افشاني\عليرضا سيف(كوزه\دمام)-بهرنگ پورحسيني(هارپ و همخوان)-  فاطمه صفايي\فاطيما سهرابي\ پرديس دهپور\امير حسين سلاحورزي\سجاد پورقناد(همخوان)

 

 

 

 

 

 

BACK